DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Karburátor

Karburátor 

Výhodou všech našich větších karburátorů je, že mohou být bez problému namontovány na místo původního karburátoru bez výměny plynového lanka nebo jiných zásadních úprav.

Větší karburátor se stará o lepší plnění válce směsí benzínu se vzduchem a zvýšení výkonu se dosáhne podstatným zvýšením maximálních otáček motoru. Další výhodou většího karburátoru je lepší vnitřní chlazení válce díky zvýšenému proudění plynů v motoru, to pozitivně ovlivňuje chod motoru a předchází poškození válce. Dále musíme dávat pozor na to, aby zároveň nasávací díra od airboxu odpovídala velikosti karburátoru. Pokud použijete větší karburátor s originálním airboxem tak doporučujeme udělat více malých děr pro lepší přísun vzduchu. To samé také platí o přírubě karburátoru která vede do motoru ke klapkám. Pokud je otvor moc malý, karburátor nemůže ukázat svojí maximální sílu. Pro nejvyšší výkony nabízíme hliníkové příruby Polini nebo přímě MHR přítuby Malossi. Karburátory Dellorto jsou známé tím že se montují jako originální karburátor do většiny skútrů od Italských výrobců (ve velikosti 12mm) a Arreche je zas Španělská firma, která vyrábí karburátory v licenci podle Anglické značky Amal. Všechny karburátory jsou již z výroby přednastavené na dvoutaktní motor s membránovým plněním a dají se jednoduše přenastavit podle Vašich potřeb nepřiklad výměnou trysky.

Karburátory DellOrto doporučujeme hlavně s průměrem 17,5mm (nebo Black Edition 19 a 21mm), které jsou vhodné pro všechny sportovní a polozávodní válce, motor má dostatek elasticity ve spodních otáčkách a při správném nastavení se ani spotřeba moc nezvyšuje. Výhodou karburátorů DellOrto je snadné nastavení a dostupnost velkého množství trysek pro jemné doladění. Je-li Váš skútr vybaven sériovým karburátorem DellOrto nebo Gurthner s automatickým sytičem může být automatický sytič bez problémů znovu použit. Některé modely skútrů Gilera používají převážně karburátory Weber u kterých se musí použít buď adaptér na manuální sytič nebo sytič vyměnit za automatický od DellOrta (oba výrobky v naší nabídce). Pokud chcete jezdit s 17,5mm karburátorem DellOrto na Peugeotu tak musíte použít přídavný adaptér na který se karburátor bude nasazovat. Originální vzduchový filtr musí být buď podle potřeby posunut/přesunut nebo spíše doporučujeme pořídit sportovní vzduchový filtr.

Arreche karburátory Vám můžeme nabídnout ve velikostech 17,5; 19 a 21mm. Výhodou je, že i při velké přestavbě a použití karburátoru Arreche může být použit originální airbox. Další výhodou je že pokud chcete použít karburátor Arreche na Peugeotu tak nemusíte požívat žádný adaptér jelikož karburátor je vybaven pro uchycení na originál přírubu Peugeot. Další výhodou oproti karburátorům Dellorto je, že i karburátory 19 a 21mm mohou být použity s automatickým sytičem a nemusejí být vyměněny za manuální.Jako další výhodu můžeme považovat jejich velmi příznivou cenu.

Novinkou v našem programu jsou karburátory a karburátor kity Stage6. Za velmi příznivou cenu Vám můžeme nabídnout repliky závodních karburátorů Mikuni TM24 s plochým šoupátkem a Keihin PWK s PowerJet systémem v té nejvyšší kvalitě. Tyto karburátory jsou určený všem ladičům, kteří se nespokojí pouze s "obyčejnými" karburátory DellOrto nebo Arreche. Další velmi zajímavou věcí jsou karburátor kity, které firma Stage6 nabízí s karburátorem DellOrto o velikosti 22mm s automatickým sytičem. Tento kit se hodí především na všechny Peugeoty a skútry s motorem Piaggio pro dosahování velmi dobrých výkonů.

Pro všechny karburátory Vám můžeme nabídnout základní náhradní díly jako sou třeba tryska, jehla, plovák nebo sada těsnění.

 

Ladění karburátoru  

Je důležité si uvědomit, že správné vyladění karburátoru je důležité abychom předešli poškození motoru a docílili optimálního výkonu. Předtím než si představíme různé části karburátoru a součásti sání, vám řeknu pár teoretických slov o funkci karburátoru a jeho ladění.

 
Díky podtlaku, který vzniká v klikové skříni při pohybu pístu ve válci směrem nahoru se otvírají membrány v klapkách a skrz ně je nasáván vzduch který je při průchodu karburátorem obohacován skrz trysky o benzín – vzniká tak hořlavá směs benzínu a vzduchu. Když se píst pohybuje dolů vytváří se v klikové skříni přetlak který zase membrány klapek zavře a tím ukončí fázi sání.
 
Správné a efektivní spalování se děje, když poměr benzínu a vzduchu má poměr 15 dílů vzduchu a 1 díl benzínu, tehdy se jedná o špičkovou směs. Umění vyladit karburátor spočívá v tom, co nejvíce se přiblížit tomuto ideálnímu poměru směsi vzduchu a benzínu. (Pozor: Jedná se o směs benzínu a vzduchu, nemá to nic společného s poměrem benzínu a oleje) Jedno velké nedorozumění spočívá v tom, že když se namontuje větší tryska, kterou pak teče více benzínu, zvýší se tím automaticky výkon, tak jednoduché to bohužel není. Je sice správné, že díky zvýšenému plnění válce dosáhneme většího výkonu ale opravdového zlepšení průtoku směsi do válce dosáhneme zvětšením průměru karburátoru a zvolením optimálních trysek.
 
Co se stane když použijeme příliš velkou trysku?
Nachází se pak příliš mnoho benzínu ve směsi, mluvíme se pak o bohaté směsi. Motor má menší výkon, má sklon k vynechávání a koktání (tzv. čtyřtaktování, když motor zapaluje díky příliš bohaté směsi každou druhou otáčku motoru) jako kdyby jste jeli pořád se zapnutým sytičem. Bohatá směs je dobře znatelná na svíčce, je většinou černá s velkým povlakem karbonu a sazí. Při tomto nastavení se motor zničit nemůže ale má menší výkon a spotřeba rapidně stoupá.
V případě, že zvolíme příliš malou trysku.
 
Směs obsahuje menší poddíl benzínu než optimální směs, mluvíme pak o chudé směsi. Zde již musíme dávat pozor. Motor má velice dobrý výkon, ale při spalování chudé směsi se válec přehřívá. Výsledkem je pak většinou přidřený píst. Chudou směs opět poznáme nejlépe podle stavu svíčky, svíčka bývá většinou bílá, opálená. Dalším indikátorem chudé směsi může být chcípání motoru po delší jízdě na plný plyn, teprve po ochladnutí opět naskočí, na volnoběh nepravidelný chod (motor má příliš vysoké otáčky).
 
Při ladění postupujeme následovně: Karburátor je nastaven na sériový válec a filtr a většinou stačí pouze vyměnit hlavní trysku. Nejdříve zvolíme trysku která je na 100% moc velká a v krocích po pěti trysku zmenšujme až na hodnotu kdy motor běží čistě, déle pak můžeme zkoušet další velikosti trysek které se nachází mezi. Ze začátku častěji vyndáváme svíčku a pozorujeme její zabarvení a stav. Optimální nastavení směsi opět poznáme nejlépe na svíčce, je zabarvená do světlehnědé až rezavé barvy.
 
V případě, že motor při běhu na 1 až 3 plynu koktá a vynechává nebo špatně jde na plynem, není správně nastavená jehla karburátoru. Pro nastavení jehly karburátoru musíme nejprve odšroubovat vrchní kryt karburátoru a jehlu vyndat. Na vrchním konci jehly se nachází 3 a více zářezů. V jednom ze zářezů je umístěn pojistný kroužek, který určuje pozici jehly v karburátoru. Když se pojistný kroužek nachází v dolních pozicích je směs v oblasti 1 až 3 plynu bohatší, když kroužek posuneme o pozici výš (jehla se nachází níže) docílíme tím chudší směsi v oblasti 1 až 3 plynu.
 
Zřídka kdy se stává, že volnoběžná tryska je příliš malá nebo velká. Pokud se skútr při snaze o rychlý rozjezd prvních deset metrů courá krokem a pak teprve se rozjede je tryska moc malá. Když motor koktá přibližně při 1 plynu je tryska moc velká.
Z jedné strany karburátoru najdeme 2 seřizovací šrouby. Velkým šroubem regulujeme otáčky volnoběhu tzv. volnoběžný šroub a malý šroub kterým regulujeme bohatost směsi při volnoběhu – tzv. vzdušník. Při nastavování správné směsi při volnoběhu postupujeme takto. Přidáme přibližně tak jednu až dvě otáčky na šroubu, který řídí volnoběžné táčky – zvýšíme volnoběžné otáčky. Poté zašroubujeme vzdušník až na doraz a vyšroubujeme buď podle hodnoty která je udávána v servisním manuálu nebo univerzálně 1 až 1,5 otáčky. Optimální volnoběžná směs se většinou nachází v rozmezí 1 až 2 otáčky, v tomto rozmezí se snažíme najít polohu při které má motor největší volnoběžné otáčky. Po nalezení bodu s nejvyššími otáčkami opět snížíme otáčky volnoběhu volnoběžným šroubem. V neposlední řadě je nutné připomenout že toto ladění vždy provádímě přo plně zahřátém motoru. Teď Vám to jistě přijde všechno velmi komplikované, ale není se čeho bát. Nenechte se vystrašit výměnou karburátoru, odměnou Vám bude vyšší výkon v každém případě.